Historię piłki nożnej w Wołowicach trzeba by zacząć od początku lat 1910 – 1912. Młodzi ludzie pracujący i uczący się w Krakowie zobaczyli jak gra się w piłkę nożną. Młodzież zaczęła się więc bawić, głównie szmacianką, innych piłek w tym czasie nie było. Na prawdziwe mecze trzeba było czekać do roku 1920, były to mecze towarzyskie z sąsiadującymi miejscowościami Czernichów, Liszki, Bielany, Tyniec i inne. Prawdziwa drużyna ze strojami piłkarskimi, butami skórzanymi powstała na przełomie lat 1926 – 1927, a rok 1927 można by przyjąć jako początek istnienia klubu. 

Formalnie zespół z Wołowic jako klub LZS został zarejestrowany przez kilku miejscowych młodych działaczy po wojnie w 1947 roku. Wówczas wybrano pierwszy zarząd:

Prezes: Piotr Jasiołek,

vice Prezes: Władysław Bębenek,

vice Prezes: Marian Kapusta.

Klub przystąpił do zrzeszenia LZS i do dziś jest jego członkiem. Rozgrywano więcej meczy, bo w tym czasie powstaje wiele drużyn. Do rozgrywek zorganizowanych przystąpiono w następnych latach. Został wtedy wybrany nowy zarząd, którego prezesem został Jan Lelek. Od tego czasu drużyna uczestniczy w rozgrywkach bez przerwy.

Jesień 1981 i wiosna 1982 nie były szczęśliwe dla klubu. Słabe wyniki i degradacja do klasy „C”. sprawiły, że zarząd podał się do dymisji.

Na początku maja 1982 roku został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został Stanisław Dybek. W ostatnią noc maja z 30/31 w Zielone Świątki spłonęła szatnia, a z nią cały sprzęt piłkarski. Trzeba było wszystko zaczynać od zera. Młodzi i ambitni chłopcy z Wołowic nie zawiedli. Jesienią drużyna przystąpiła do rozgrywek w klasie „C”. Zawodnicy byli bardzo młodzi, średnia wieku to 17,5 lat. Wyniki od samego początku rozgrywek były dobre.

Czernichów – koniec lat siedemdziesiątych. Finał o puchar Naczelnika Gminy Czernichów

LZS Wołowice – LZS Czernichów (4:1 w karnych)

Od lewej stoją: Stanisław Jasiołek, Janusz Owca, Marek Lelek, Jan Lelek, Józef Łęcki, Stanisław Jałocha, Józef Lelek, Marcin Kapusta. Na dole: Krzysztof Jasiołek, Krzysztof Trybek, Krzysztof Boroń, Roman Kuć, Ryszard Lelek, Jan Kucharz.

Na wiosnę 1983 roku klub awansował do klasy „B”. W rozgrywkach uczestniczyli:

Leszek Bębenek, Wiesław Karaś, Jan Jasiołek, Stanisław Kapusta, Ryszard Owca, Andrzej Bańdo, Krzysztof Galos, Bogdan Śmiech, Jan Kuś, Marek Jasołek, Marek Bańdo, Bogdan Górny, Krzysztof Boroń, Jan Grzesiak, Andrzej Bębenek.

W lipcu 1983 r. przystąpiono do budowy szatni i tu należą się podziękowania dla Tadeusza Kapusty, który bardzo dużo pomógł przy tej inwestycji. Pod koniec sierpnia drużyna rozpoczęła rozgrywki w klasie „B”. Było ciężko, dotacje wystarczały jedynie na buty dla połowy drużyny. Środki na budowę i sprzęt pozyskiwano z organizacji dyskotek, zabaw i kolędy. W tym sezonie niestety nie udało się zespołowi awansować do klasy A.

W 1985 r. po raz pierwszy klub gminy Czernichów Piast Wołowice awansowali do klasy „A”.

1. Piast Wołowice 20 32 66:35
2. Liszczanka 20 30 51:25
Początek tabeli klasy „B”

Zawodnicy, którzy uzyskali awans: Stanisław Lelek, Jan Jasiołek, Krzysztof Jasiołek, Ryszard Owca, Marek Bańdo, Leszek Bębenek, Wiesław Karaś, Janusz Kuś, Stanisław Jasiołek, Jan Grzesiak, Krzysztof Galos, Roman Jasiołek Antoni Bańdo, Andrzej Bańdo, Stanisław Kapusta, Marek Jasiołek, Andrzej Jasiołek, Andrzej Bębenek, Janusz Grzywa, Adam Grzywa, Jan Kucharz.

Był to wielki sukces, bo niewiele drużyn wiejskich w tym czasie grało na tak wysokim szczeblu. Wówczas były tylko dwie grupy: „A” klasy po 12 drużyn. Z klasy „A” awansowało się do klasy Okręgowej, a z klasy Okręgowej do III Ligii. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. W pierwszym sezonie w klasie „A” drużyna zakończyła rozgrywki na 7 miejscu. W tym czasie II drużyna Piasta występowała w klasie „C”, grała też drużyna juniorów. W swojej klasie zajęła II miejsce. W rozgrywkach klasy „C” i „B” rozegrano 83 mecze, odnosząc 60 zwycięstw, remisując 14 razy, przegrywając 9 razy. W drugim roku rozgrywek, na skutek nieprzyjemnych zdarzeń, klub został zdegradowany do klasy „C”.

Finał rozgrywek o Puchar Naczelnika

Do nowych rozgrywek przystąpiono w 1987 roku. Wybrano nowy zarząd, którego Prezesem został Stanisław Jagocha. Drużyna występowała w klasie „C”. W 1994 wiosną – Piast awansował do klasy „B”.

1. Piast Wołowice 26 41 88:33
2. Tęcza Tenczynek 26 40 65:33
3. Krzeszowianka 26 38 87:31
Tabela końcówki klasy „C”

W 1996 niestety spadamy do klasy „C”.

Na wiosnę 1997 roku wybrano nowy zarząd: prezesem został Krzysztof Jasiołek a jesienią funkcję kierownika drużyny objął Stanisław Dybek. Wspólnie zaczęli odmładzać i wzmacniać drużynę. Nie było to łatwe, gdyż następcy mieli po 15 – 16 lat. Trzeba było czasu, aby powstała dobra drużyna. W Wołowicach nigdy nie brakowało piłkarsko uzdolnionej młodzieży. Jesienią 1995 roku LZS Piast Wołowice zmienia statut, nazwę na LKS i barwy klubowe na niebiesko – biało – czerwone. W tym czasie, głównie dzięki aktywności prezesa dobudowano do szatni łazienkę, zamontowano prysznice i doprowadzono wodę. Na awans czekaliśmy do sezonu 1999/2000. Po dramatycznym ostatnim meczu Piast wyeliminował rezerwę III ligowego Świtu Krzeszowice, remisując 1:1. Bramkę na wagę awansu zdobył Grzegorz Frączkiewicz.

1. Wisła Jeziorzany 18 41 83:32
2. Piast Wołowice 18 41 48:24
3. Świt Krzeszowice 18 40 80:28
Tabela końcowa klasy „C”

Skład drużyny: Grzegorz Bębenek, Krzysztof Kudłek, Zbigniew Badura, Krzysztof Kapusta, Piotr Parciak, Grzegorz Frączkiewicz, Hubert Owca, Łukasz Martyna, Janusz Badura, Szymon Budziaszek, Tomasz Kucharz, Mariusz Cywiński, Szymon Owca, Jakub Strączek, Adam Konik, Tomasz Lach, Krzysztof Suchan, Piotr Jasiołek, Janusz Musiał, Zbigniew Badura, Tomasz Rospąd, Adam Gruszka, Grzegorz Korczek, Mariusz Zelek. Na bazie tej drużyny zaczęła się historia obecnej, która występuje w VI lidze.

W maju 2001 roku wybrany został zarząd: Prezes Grzegorz Boroń, Wiceprezes: Wojciech Sobczak, Wiceprezes ds. Sportowych: Jerzy Kosek, Skarbnik: Jan Kucharz, Sekretarz: Grzegorz Bębenek. Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządu było powierzenie opieki nad pierwszym zespołem Marcinowi Czekajowi. W latach 2001 – 2004 drużyna Piasta występowała w rozgrywkach klasy „B”, gdzie zajmowała czołowe miejsca, ale było widać, że zawodnicy tacy jak: Szymon Budziaszek, Huber Owca, Michał Jasiołek czy Grzegorz Korczek będą odgrywać znaczącą rolę w przyszłości budowanej drużyny.

W 2003 roku dzięki Grzegorzowi Boroń został nawiązany kontakt pomiędzy zarządem klubu, a firmą FRAMINA co zapoczątkowało owocną współpracę podkreśloną sukcesami sportowymi.

Jesienią 2003 trenerem drużyny seniorów został Andrzej Kuć a w drugim roku jego pracy, drużyna powtórzyła największy sukces w historii klubu osiągając awans do klasy „A”. Awans wywalczyli: Grzegorz Bębenek, Tomasz Kucharz, Grzegorz Frączkiewicz, Przemysław Lelek, Mariusz Żelek, Michał Jasiołek, Szymon Owca, Piotr Jasiołek, Grzegorz Korczek, Szymon Budziaszek, Paweł Zelek, Rafał Tomczak, Zbigniew Kolasa, Paweł Kosek. W tym okresie została zmodernizowana murowa boiska. Zamontowano siedziska dla kibiców (120 sztuk) zrobiono ogrodzenie boiska oraz oświetlenie. Dzięki firmie FARMINA klub wzbogacił się o kosiarkę do koszenia trawy.

W lutym 2006 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze. W skład nowo wybranego zarządu weszli: Prezes: Grzegorz Boroń, Wiceprezes: Huber Owca, Skarbnik: Szymon Budziaszek, Sekretarz: Grzegorz Bębenek. Podczas zebrania podjęto uchwałę o zmianie nazwy klubu na Piast Farmina, a barwy klubowe na żółto – niebieskie. Nie można w tym okresie zapomnieć o drużynie Juniorów Młodszych, która wywalczyła awans do I Ligi, dzięki dobrej postawie zawodników, a także dużemu zaangażowaniu opiekuna Jerzego Koska.

Zimą 2006 roku nastąpiła zmiana trenera, obowiązki przejął Mirosław Gaweł. Przed sezonem 2006/07 klub dokonał znaczących wzmocnień, do drużyny doszli następujący zawodnicy: Dariusz Szymula, Grzegorz Szymula, Daniel Morawski, Paweł Grzesiak, Jakub Kuś. Dzięki dużemu zaangażowaniu zawodników, trenera, działaczy oraz firmy Farmina drużyna osiągnęła cel, który wydawał się nieosiągalny, czyli awans do VI Ligi. Sukces ten osiągnięty został w Jubileusz 60-lecia LKS-u. Wywalczyliśmy również puchar Starosty Krakowskiego. Ten sukces osiągnęli nie tylko piłkarze, ale także duże grono osób wspomagających nasz klub, spośród których wymienić można: Stanisława Jasiołka, Stanisława Czekają, Roberta Jarosa, Marka Kielara, Anna i Wojciecha Sobczaków, Jerzego Koska, Andrzeja Kuć. Osobną grupę wspomagającą nasz klub stanowią nasi liczni i wierni kibice.

W tym czasie klub prowadzi trzy drużyny: trampkarzy, seniorów i rezerwę seniorów. Trzeba także wspomnieć o drużynie oldbojów, która pod kierownictwem Andrzeja Bębenka pięknie podtrzymuje wymianę pokoleń piłkarskich w Wołowicach.

Budowa szatni sportowej w Wołowicach

W roku 2010 r. dyrektorem ds. organizacyjno-inwestycyjnych LKS Piast-Farmina zostaje Robert Jaros. Jako nowy gospodarz obiektu widząc możliwości klubu, postanowił wybudować nowe zaplecze. W podjęciu decyzji pomógł mu zarząd klubu oraz gospodarze. W 2011 r. przystąpiono do projektu nowej szatni oraz wszystkich uzgodnień niezbędnych do wydania pozwolenia budowlanego. Z własnych środków sfinansowano projekt oraz pokryto wszystkie opłaty. W 2012 r. przystąpiono do prac budowlanych. Dzięki dużemu zaangażowaniu pana Piotra Jasiołka, który wykonał wykopy, zostały wykonane fundamenty z pełną izolacją. Następnie w 2014 r. wykonano parter. Środki na zakup materiałów pozyskano z Urzędu Gminy, natomiast prace budowlane wykonano z własnych środków. W 2014 r. przyznano 228 902 zł. dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania „Blisko Krakowa”. W załatwieniu spraw formalnych pomógł Wójt Gminy Czernichów Szymon Łytek i jego zastępca Maciej Gędłek. Umowę podpisano w grudniu 2014 r. Obecna Rada Gminy Czernichów pozytywnie zaopiniowała dofinansowanie inwestycji. W marcu 2015 r. obiekt został oddany do użytku. Nowy budynek spełnia wszystkie normy, jest wyposażony w toalety dla kibiców, w tym osób niepełnosprawnych, dwie szatnie z sanitariatami oraz prysznicami, pomieszczenie sędziowskie, również z toaletą oraz prysznicem, pomieszczenie gospodarcze, kuchnię i kotłownię. Na poddaszu są dwa pomieszczenia – jedno to siłownia, natomiast drugie to świetlica przeznaczona min. do zajęć sportowych. Z obiektu mogą korzystać zarówno członkowie klubu, jak i mieszkańcy. Dodatkowo ze środków własnych został powiększony parking. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o firmach sponsorujących budowę szatni, którym należą się ogromne podziękowania: Euro-Instal Tadeusz Styczeń i Stanisław Bębenek, Krakus-Bis Monika Jaros, Geo-Map Adam Gruszka, Dan-Bud Danuta i Tadeusz Kapusta, Dom Weselny Krzemieniec Jerzy Kosek, Enterprise Janusz Kuś, Les-Gaz Leszek Kowalski.

18 lipca 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałego budynku. Poświęcenia dokonał ks. Paweł Cempura. Wstęg przecinali wójt gminy Czernichów Szymon Łytek, prezes MZPN Ryszard Niemiec i prezes LKS Grzegorz Boroń. Następnie honorowy prezes Małopolskiego Związku Zespołów Ludowych Mieczysław Nowakowski i członek tegoż związku Juliusz Wlazło wręczyli złote odznaki: Szymonowi Łytkowi, Robertowi Jarosowi, Stanisławowi Czekajowi, Grzegorzowi Boroniowi i Marianowi Tyrale. Wręczono również brązowe odznaki: Rafałowi Tomczakowi, Danielowi Morawskiemu i Jakubowi Koskowi.